ESCMID ISC
Home / List of Confirmed Speakers

21st ECCMID / 27th ICC: Milan, Italy · 7 – 10 May 2011

List of Confirmed Speakers

Erdal Akalin (Istanbul, TR)
Murat Akova (Ankara, TR)
Benedetta Allegranzi (Geneva, CH)
Pedro Alonso (Barcelona, ES)
Miriam J. Álvarez-Martinez (Barcelona, ES)
Leonard Amaral (Lisbon, PT)
Wilhelm Ansorge (Lausanne, CH)
Massimo Antonelli (Rome, IT)
Mickael Aoun (Brussels, BE)
Maiken C. Arendrup (Copenhagen, DK)
Barbara Bannister (London,UK)
Fernando Baquero (Madrid, ES)
Gavin Barlow (Cottingham, UK)
Ellen Jo Baron (Sunnyvale, US)
Nicholas Beeching (Liverpool, UK)
Jacques Bille (Lausanne, CH)
Francesco Blasi (Milan, IT)
Marc Bonten (Utrecht ,NL)
Emilio Bouza (Madrid, ES)
Maximo Brito (Chicago, US)
Philippe Brouqui (Marseille, FR)
Derek Brown (Peterborough, UK)
Enrico Brunetti (Pavia, IT)
David L. Buckeridge (Montreal, CA)
Thierry Calandra (Lausanne, CH)
Emmanuelle Cambau (Paris, FR)
Rafael Cantón (Madrid, ES)
Maria Capobianchi (Rome, IT)
Alessandra Carattoli (Rome, IT)
Yehuda Carmeli (Tel Aviv, IL)
Otto Cars(Uppsala, SE)
Antonio Cascio (Messina, IT)
Francesco Castelli (Brescia, IT)
Jean Marc Cavaillon (Paris, FR)
Gwendolyn Cazander (The Hague, NL)
Emilia Cercenado (Madrid, ES)
Arunaloke Chakrabarti (Chandigarh, IN)
Rémi Charrel (Marseille, FR)
Jean Chastre (Paris, FR)
Peter Chiodini (London, UK)
Yong-Hyun Cho (Seoul, KR)
Miriam Christ-Crain (Basel, CH)
Paola Cinque (Milan, IT)
Jan Clerinx (Antwerp, BE)
Bruno Coignard (Paris, FR)
Alexander M. Cole (Orlando, US)
Chris Contag (Stanford, US)
Barry Cookson (London, UK)
Catherine Cordonnier (Creteil Cedex, FR)
Ralph Corey (Durham, US)
Martin Cormican (Galway, IE)
Giuseppe Cornaglia (Verona, IT)
Oliver A. Cornely (Cologne, DE)
Denis Coulombier (Stockholm, SE)
Carmen Michaela Cretu (Bucarest, RO)
Manuel Cuenca Estrella (Madrid, ES)
Andrei Dadu (Copenhagen, DK)
Axel Dalhoff (Wuppertal, DE)
Sybren de Hoog (Utrecht, NL)
Herminia de Lencastre (Lisbon, PT)
Maria del Mar Lleo (Verona, IT)
Ben de Pauw(Barcelona, ES)
Sylvain DeLisle (Baltimore, US)
Christelle Desnues (Marseille, FR)
Markus Dettenkofer (Freiburg, DE)
Michaela Diamant (Amsterdam, NL)
Roland Diel (Hannover, DE)
Georgeous Dimopoulos (Athens, GR)
Michel Drancourt (Marseille, FR)
Francis Drobniewski (London, UK)
George Drusano (Albany, US)
Xavier Duval (Paris,FR)
Herman Einsele (Wuerzburg, DE)
Katherine Ellingson (Atlanta, US)
Lars Engstrand (Stockholm, SE)
Jost Enninga (Paris, FR)
Joel Ernst (New York, US)
Matthew Falagas (Athens, GR)
Séamus Fanning (Dublin, AE)
Maria José Figueras (Reus, ES)
Roger Finch (Nottingham, UK)
Alexander Firsov (Moscow, RU)
Pierre Edouard Fournier (Marseille, FR)
Alex W. Friedrich (Munster, DE)
Niels Frimodt-Møller (Copenhagen, DK)
Javier Garau (Barcelona, ES)
Petra Gastmeier (Berlin, DE)
Alasdair Geddes (Birmingham, UK)
Evangelos J.Giamarellos-Bourboulis (Athens, GR)
Helen Giamarellou (Athens, GR)
Christian Giske (Stockholm, SE)
Thomas Gottlieb (Concord, AU)
Ian M. Gould (Aberdeen, UK)
F. Kate Gould (Newcastle u.T., UK)
Gilbert Greub (Lausanne, CH)
Paolo Grossi (Varese, IT)
Jesus Guinea Ortega (Madrid, ES)
Ryoichi Hamasuna (Kitakyushu, JP)
Stephan Harbarth (Geneva, CH)
Johannes Hegemann (Düsseldorf, DE)
Helen Heslop (Houston, US)
Claus Peter Heussel (Mainz, DE)
Pieter Hiemstra (PC Haarlem, NL)
Hans H. Hirsch (Basel, CH)
Andy Hoepelman (Utrecht, NL)
David Hooper (Boston, US)
William Hope (Manchester, UK)
Alphons Horrevorts (Nijmegen,NL)
Po-Ren Hsueh (Taiwan, CH)
Hilary Humphreys (Dublin, IE)
Paul Hunter (Norwich, UK) 
Jim Hutchinson (St. John's, CA)
Ed Ijzerman (Haarlem, NL)
Tim Inglis (Nedlands, AU)
Giuseppe Ippolito (Rome, IT)
Will Irving (Nottingham, UK)
Raul Isturiz (Caracas, VE)
Maria Jenmalm (Linkoping, FR)
Stipan Jonjic (Rijeka, HR)
Thomas Junghanss (Heidelberg, DE)
Gunnar Kahlmeter (Växjö, SE)
Laurent Kaiser (Geneva, CH)
Souha Kanj (Beirut, LB)
Stefan Kaufmann (Berlin, DE)
Winfried V. Kern (Freiburg, DE)
Corné Klaassen (Nijmegen, NL)
Jean Klastersky (Brussels, BE)
Titia Kortbeek (Bilthoven, NL)
Bart-Jan Kullberg (Nijmegen, NL)
Pietro Lampertico (Milan, IT)
Christoph Lange (Borstel, DE)
Cornelia Lass-Flörl (Innsbruck, AT)
Pierre-François Laterre (Brussels, BE)
Manuel Lemos (Santiago de Compostela, ES)
Stuart B. Levy (Boston, US)
Gabriel Levy Hara (Buenos Aires, AG)

Judy Lieberman (Boston, US)
David Livermore (London, UK)
André Lomar (Sao Paolo, BR)
Jose Maria Lopez Lozano (Alicante, ES) 
Olivier Lortholary (Paris, FR)
Alasdair MacGowan (Bristol, UK)
Johan Maertens (Leiden, NL)
Anna-Pelagia Magiorakos (Stockholm, SE) 
Surbhi Malhotra-Kumar (Antwerp, BE)
Oscar Marchetti (Lausanne,CH)
Paola Mastrantonio (Rome, IT)
Tetsuro Matsumoto (Kitakyoushu, JP)
Erika Matuschek (Växjö, SE)
Teresita Mazzei (Florence, IT)
Jacques Meis (Nijmegen, NL)
Francesco Menichetti (Pisa, IT)
Carlos A. Mestres (Barcelona, ES)
Thomas Meyer (Berlin, DE)
Hiroshige Mikamo (Aichi, JP)
Janos Minarovits (Budapest, HU)
Philip Minor (Hertfordshire, UK)
David Modiano (Rome, IT)
Robert Moellering (Boston, US)
David Molyneux (Liverpool, UK)
Servaas Morré (Amsterdam, NL)
Giulia Morace (Milan, IT)
Maria Luisa Moro (Bologna, IT)
Johan Mouton (Nijmegen, NL)
Patricia Muñoz (Madrid, ES)
Cristina Mussini (Modena, IT)
Kurt G. Naber (Staubing, DE)
Elisabeth Nagy (Szeged, HU)
Dilip Nathwani (Dundee, UK)
Luciano Nigro (Catania, IT)
Carl Erik Nord (Stockholm, SE)
Patrice Nordmann (Paris, FR)
Ragnar S. Norrby (Solna, SE)
Andrea Novelli (Florence, IT)
Steven Opal (Providence, US)
Michael Otto (Bethesda, US)
Yusuf Ozbel (Izmir, TR)
Jean-Marie Pages (Marseille, FR)
Georgios Pappas (Ionnina, GR)
Christopher Parry (Liverpool, UK)
Mical Paul (Petah Tikva, IL)
Jean Michel Pawlotsky (Paris, FR)
Federico Pea (Udine, IT)
Luisa Peixe (Porto, PT)
Eskild Petersen (Aarhus, DK)
George Petrikkos (Athens, GR)
François Peyron (Lyon, FR) 
Gaby Pfyffer (Zurich, CH)
Laura Piddock (Birmingham, UK)
Didier Pittet (Geneva, CH)
Mario Poljak (Ljubljana, SI)
Monique Pommepuy (Brest, FR)
Anne Puel (Paris, FR)
Didier Raoult (Marseille, FR)
Rino Rappuoli (Siena, IT)
Robert C. Read (Sheffield, UK)
Jacqueline Reilly (Glasgow, UK)
Jordi Rello (Barcelona, ES)
John Rex (London, UK)
Malcolm Richardson (Manchester, UK)
Riina Richardson (Manchester, UK)
Agneta Richter-Dahlfors (Stockholm, SE)
Annie Rodolakis (Nouzilly, FR)
Alfonso Rodriguez-Morales (Caracas, VE)
Luigina Romani (Perugia, IT)
Gian Maria Rossolini (Siena, IT)
Caroline Sabin (London, UK)
Lisa Saiman (New York, US)
Yolanda Sanz (Valencia, ES)
Eduardo Savio (Montevideo, UY)
Francesco Scaglione (Milan, IT)
Wing-Hong Seto (Hong Kong, CN)
Thomas Schön (Kalmar, SE)
Gabriele Schönian (Berlin, DE)
Girts Skenders (Stopinu LV)
Lori Snyder (Edgbaston, UK)
David R. Snydman (Boston, US)
Philippe Sogni (Paris, FR)
Alex Soriano (Barcelona, ES)
Eduard F. Stange (Stuttgart, DE)
Stefania Stefani (Catania, IT)
Sheldon Stone (London, UK)
Marc Struelens (Stockholm, SE)
Colin Sutherland (London, UK)
Evelina Tacconelli (Rome, IT)
Vincent Tam (Houston, US)
Arjana Tambic-Andrasevic (Zagreb, HR)
Marcel Tanner (Basel, CH)
Kazuhiro Tateda (Tokyo, JP)
Peter Tenke (Budapest, HU)
Fred C. Tenover (Sunnyvale, US)
Ursula Theuretzbacher (Vienna, AT)
John Threlfall (London, UK)
Karin Thursky (Melbourne, AU)
Andrej Trampuz (Lausanne, CH)
Patrick Trieu-Cuot (Paris, FR)
Athanassios Tsakris (Athens, GR)
Sotirios Tsiodras (Athens, GR)
Paul Tulkens (Brussels, BE)
Andrew J. Ullmann (Mainz, DE)
Ricardo Utili (Napoli, IT)
Anne-Mieke Vandamme (Leuven, BE)
Sanjay Vashee (Rockville, US)
Diederik van de Beek (Amsterdam, NL)
Wim van der Hoek (Bilthoven, NL)
Jos van der Meer (Nijmegen, NL)
Tom van der Poll (Amsterdam, NL)
Eric van der Snoek (Rotterdam, NL)
Lisette van Lieshout (Leiden, NL)
Anton Van Loon (Utrecht, NL)
Dick van Soolingen (Bilthoven, NL)
Francisco Vega Lopez (London, UK)
David Verner-Jeffreys (Weymouth, Dorset UK)
Pierluigi Viale (Bologna, IT)
Jordi Vila (Barcelona, ES)
Claudio Viscoli (Genoa, IT)
Margreet Vos (Rotterdam, NL)
Florian ME Wagenlehner (Straubing, DE)
Timothy R Walsh (Cardiff, UK)
Minggui Wang (Shanghai, CN)
Jan Wehkamp (Stuttgart, DE)
Tobias Welte (Hannover, DE)
Guido Werner (Wernigerode, DE)
Thomas Wex (Magdeburg, DE)
Andreas F. Widmer (Basel, CH)
Rob J. Willems (Utrecht, NL)
Wolfgang Witte (Wernigerode, DE)
Neil Woodford (London, UK)
Mark Woodhead (Manchester, UK)
Orsetta Zuffardi (Pavia, IT)